Najnowszy projekt gdańskich Franciszkanów to Wyspa św. Franciszka . 14 czerwca 2010 podpisano  umowę z Miastem Gdańsk, na mocy której zakonnicy przejmą w użytkowanie tzw. Forsterówkę. To ponad trzy hektarowy teren na Wyspie Sobieszewskiej. Znajdują się tam zabytkowe budynki, które w przeszłości należały do Alberta Forstera gauleitera okręgu gdańskiego NSDAP. Niemiecki nazista otrzymał go w prezencie od Adolfa Hitlera. Po wojnie działał tam ośrodek wypoczynkowy „Mewa”. Goszczono m.in. znanych polskich artystów. Od kilku lat budynki ulegały niszczeniu, czekając na gospodarza.
Aż do dnia, kiedy prezydent Gdańska Paweł Adamowicz uznał, że Franciszkanie i ich misja najlepiej pasują do tego miejsca. Właśnie na Wyspie w najbliższych latach  ma działać Dom Pojednania i Spotkań im. Św. Maksymiliana M. Kolbego. Już podczas tych wakacji grupa młodzieży z Niemiec i Polski wspólnie będzie pracować, porządkując teren i robić pierwsze prace remontowe. To będzie początek dużego przedsięwzięcia. Zamieszkają tu zakonnicy, prowadzone będą liczne projekty dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych, różnych stanów. Wyspa św. Franciszka – bo tak nazywa się projekt – ma służyć ludziom różnych kultur i wyznań. Łączyć, a nie dzielić. A wszystko to w duchu miłości św. Franciszka z Asyżu i św. Maksymiliana M. Kolbego.
o. Roman Zioła OFM Conv.
 
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                wyspa
Materiały do ściągnięcia:

 

Zobacz także  relację TVP Gdańsk – materiał Marka Wałuszko

 

Nowe logo dla Wyspy Świętego Franciszka

Autorem znaku graficznego jest o. Tomasz Jank, rektor Kościoła Świętej Trójcy w Gdańsku. Cztery kolory są nawiązaniem do czterech filarów projektu  „Wyspa”  – rodziny franciszkańskiej, młodzieży, będących w potrzebie oraz ludzi różnych kultur i religii . Znaczek jednocześnie ma przypominać formę okna, przez które patrzy się przez pryzmat franciszkański na świat i jego problemy… lub formę żagla opatrzonego znakiem franciszkańskim TAU. Kolory są nawiązaniem do różnorodności spotkań, kultur, religii, poglądów, działań… Podstawowe kolory: żółty, niebieski i czerwony umożliwiają powstanie wszystkich możliwych barw, a zatem pozwalają na szerokie spektrum działań. Czerń jest znakiem franciszkanów konwentualnych, jak również, szczególnie w tym przypadku, znakiem przeszłości – martyrologii, trudnej historii…

 

Comment

There is no comment on this post. Be the first one.

Leave a comment