Wiosenna edycja STP w DMK

Uczestnicy STP witamy w Gdańsku
W dniach od 2 do 13 maja bieżącego roku grupa 13 studentów ze Wschodniej Europy (Ukraina, Białoruś, Rosja) mają okazję uczestniczyć w niecodziennym przedsięwzięciu, tj. Wizyta Studyjna w Polsce w ramach programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności RITA/STP – Wizyty Studyjne w Polsce 2011, realizowanego przez Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Fundację „Borussia” i Dom Pojednania i Spotkań im. Św. Maksymiliana M. Kolbego w Gdańsku.

W trakcie 12-dniowej wizyty nasi goście z Białorusi, Rosji i Ukrainy będą mogli poznać polskie doświadczenia w zakresie transformacji ustrojowej, odwiedzić ośrodki życia akademickiego, jednostki administracji samorządowej i rządowej, redakcje mediów lokalnych i zagranicznych. Spotkają się z samorządowcami, wybitnymi politykami i działaczami społecznymi, naukowcami oraz studentami polskich uczelni. Odwiedzą także ośrodki kultury i sportu nie tylko w Trójmieście, lecz także w Malborku i we Wdzydzach Kiszewskich.
Już pierwszego dnia pobytu w Gdańsku czekało na studentów wiele ciekawostek. Podróż uczestników była długa, ale mimo to humor im dopisywał. Koordynatorka przedstawiła uczestnikom wizyty szczegółowy program, za pomocą metod integracyjnych zadbaliśmy o familijną atmosferę, dowiedzieliśmy się o oczekiwaniach i obawach uczestników oraz wspólnie ustaliliśmy zasady, które zostaną przestrzegane do końca projektu. Następny dzień był pełen wrażeń i przygód. Po przełamaniu pierwszych lodów grupa uczestniczyła w warsztatach integracyjno-informacyjnych poprowadzonych przez koordynatora Mavile Ablaieva oraz dr Michała Sempołowicza. Warsztaty mieli na celu budowanie otwartości i zaufania w nowej grupie, zwiększenie integracji zespołu, ułatwienie komunikowania się w grupie oraz rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie. Po południu nasi uczestnicy wraz z przewodnikiem wyruszyli na zwiedzanie miasta Gdańsk pełne pięknych zabytków, ceglanych budowli, kolorowych kamieniczek oraz zielonych parków. Młodzież czynnie uczestniczyła we wszystkich punktach programu, zadając otwarte i bardzo ciekawe pytania.