Polsko-niemieckie spotkanie dzieci w Hamburgu

“My dzieci miast hanzeatyckich”. Takie hasło towarzyszyło kolejnemu spotkanie uczniów z Gdańska i Hamburga. W programie wzięło 31 uczestników w wieku 9-10 lat.

Po przyjeździe do Hamburga zostaliśmy przywitani przez uczestników i nauczycieli na boisku Schule Sterntalerstraße. W miłej atmosferze spędziliśmy pierwszy wspólny wieczór. Rodzice uczestników kilkorga dzieci którzy przygotowali dla wszystkich pyszny bufet. Niemieckie dzieci Niemiec chętnie pokazywały dzieciom z Polski swoją szkołę, a największą poularnością cieszył się szkolny plac zabaw.

We wtorek przepłynęliśmy promem z przystani Landungsbrücken do dzielnicy Finkenwerder, gdzie wspólnie na plaży graliśmy w gry integracyjne, dzięki którym przypomnieliśmy sobie nawzajem swoje imiona. Po wspólnej zabawie zrobiliśmy piknik. Po południu zwiedzaliśmy Hafen City oraz nowoczesną Filharmonię (Elbfilharmonie). Na koniec dnia dzieci bawiły się na placu zabaw w pobliżu Hafen City.

W środę przed południem zostaliśmy oficjalnie powitani w Schule Sterntalerstraße przez całą społeczność szkolną. Podczas apelu dzieci wraz z nauczycielami przedstawili program artystyczny. Później zagraliśmy mecz czwartych klas w dwa ognie. Po południu dzieci polskie i niemieckie wzięły udział w zajęciach artystycznych: każde dziecko zrobiło własny notatnik z herbami naszych obydwu miast hanzeatyckich.

Na zakończenie dnia uczyliśmy się podstaw polskiego i niemieckiego w ramach animacji językowych.

Czwartek rozpoczął się od rejsu promem po rzece Alster. Po południu zwiedzaliśmy Ratusz Miasta, a następnie wzięliśmy udział w spotkaniu z deputowaną z ramienia Partii Zielonych Dr. Stefanie von Berg, również w Ratuszu.

Wieczorem podczas ewaluacji podsumowaliśmy cały program a później wspólnie bawiliśmy się na pożegnalnej dyskotece. Nazajutrz grupa niemiecka jeszcze raz serdecznie pożegnała nas na Dworcu. Pobyt w Hamburgu na pewno na długo pozostanie w pamięci naszych młodych uczestników, dla których było to zupełnie nowe i cenne doświadczenie.

Barbara Smułkowska