Pierwszy polsko-niemiecko-słowacko-romski projekt w DMK

W drugim tygodniu kwietnia 2014 zaczęło się pierwsze polsko-niemiecko-słowacko-romskie spotkanie młodzieży w Domu Spotkań i Pojednania im. Maksymiliana Kolbego w Gdańsku. Przez sześć dni, od 10 do 16 kwietnia, młodzi ludzie z trzech krajów mieli okazję nie tylko poznać siebie, ale i najważniejsze atrakcje Gdańska, Sopotu i Gdyni. Partnerem były organizacje Dien Hong z Rostoku i People in Need Slovakia, a projekt został sfinansowany ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Celem było przede wszystkim spotkanie młodzieży z Polski, Niemiec i Słowacji, która posługuje się różnymi językami i posiada różne życiowe doświadczenia. W programie przewidziano czas na zwiedzanie, współdziałanie i wspólne doświadczanie otoczenia. Młodzież poznała historię i główne atrakcje Gdańska i Sopotu oraz odwiedziła kilka z najciekawszych muzeów na terenie Trójmiasta. Był czas na rywalizację grupową w różnorodnych, pomieszanych narodowościowo grupach, jak i indywidualną, na przykład w trakcie gry w bowling. Był też czas nauki poprzez zabawę jak np. w gdyńskim Eksperymencie czy gdańskim Muzeum Morskim.

Ważnym elementem spotkania była na pewno wspólna nauka podstaw obcych języków czy wieczór, w trakcie, którego każda z grup starała się pokazać, choć trochę elementów swojej kultury, związanej zarówno z krajem, jak i mniejszością, którą reprezentuje. Tak było przede wszystkim w przypadków młodych Słowaków, którzy identyfikują siebie również jako Romów. Uczestnicy ci nie kryli wzruszenia, podkreślając, że dawno nikt wobec nich nie zachował się tak dobrze, to znaczy bez uprzedzeń, stereotypów i agresji. Wszyscy podkreślili jak wspaniałych ludzi spotkali przez te kilka kwietniowych dni w Trójmieście.

Kolejny wspólny projekt zaplanowano na wrzesień br. na Słowacji.

Tekst: Monika Błaszczak, Agnieszka Błaszczak, Jakub Garsta