Pielgrzymka na Sycylię

Zapraszamy na pielgrzymkę na Sycylię z Biurem Turystyczno-Pielgrzymkowym FRATER!

Wszelkich informacji udziela organizator pielgrzymki o. Marek OFMConv. tel. 608 670 459.

 

RZYM WATYKAN ∙ Monte Cassino – NEAPOL PALERMO MONTE PELLEGRINO MONREALE AGRIGENTO WYSPY LIPARYJSKIE (LIPARI I VULCANO) WULKAN ETNA WĄWÓZ ALCANTARA TAORMINA KATANIA

PROGRAM RAMOWY 5 – 13.06.2020 (  9 DNI )

DZIEŃ 1

Zbiórka uczestników i przejazd na lotnisko. Przelot do Rzymu. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 2

Śniadanie. Przejazd do Rzymu. Udamy się do Watykanu. Zwiedzanie Ogrodów Watykańskich, pełnych przeróżnych gatunków drzew, krzewów, ziół i kwiatów. Zobaczymy urocze fontanny, liczne kapliczki i sztuczne groty, które przywołują postać Chrystusa i Madonny. Nawiedzenie Bazyliki św. Piotra. W centralnej części kościoła przed kryptą znajduje się ołtarz główny, tzw. papieski, a nad nim wykonany z brązu barokowy baldachim projektu Berniniego. Do naw bocznych przylegają liczne kaplice, w tym kaplica z Pietą Watykańską – rzeźbą Michała Anioła, a obok Kaplica Krucyfiksu. W kaplicy św. Sebastiana pomodlimy się przy grobie św. Jana Pawła II. Następnie wjazd na kopułę Bazyliki św. Piotra. Udamy się na zwiedzanie Rzymu starożytnego – zobaczymy m.in. : Plac Wenecki z ołtarzem Ojczyzny, Kapitol. Zwiedzimy również pozostałości Forów Cesarskich, leżących między wzgórzami: Kapitolińskim i Kwirynalskim. W czasach cesarstwa istniały tu:  Forum Pacis, Forum Transitorium ze świątynią Minerwy, Forum Cezara ze świątynią Wenus Genetrix, Forum Augusta ze świątynią Marsa Ultora i Forum Trajana z łukiem triumfalnym, konnym posągiem cesarza, kolumną Trajana, bazyliką Ulpia i wielką świątynią Trajana. Najwspanialszym było Forum Trajana, a do dziś  możemy po nim oglądać piękną kolumnę z reliefem przedstawiającym 2600 postaci (upamiętnia ona zwycięstwo nad Dakami; a wewnątrz znajdują się schody prowadzące na platformę widokową). Powrót na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 3

Śniadanie. Przejazd do Rzymu. Udamy się do Watykanu. W zależności od obecności Ojca Świętego, weźmiemy udział w modlitwie Anioł Pański na Placu Św. Piotra. Czas wolny na Placu św. Piotra. Następnie udamy się na Wzgórze Monte Cassino do opactwa benedyktyńskiego z grobami św. Benedykta i św. Scholastyki. Nawiedzimy cmentarz żołnierzy polskich oraz ich dowódcy gen. Andersa. Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolicach Neapolu.

DZIEŃ 4

Śniadanie. Dzień przeznaczony na odkrywanie Neapolu śladami o. Dolindo Ruotolo. Nawiedzimy kościół Gesu del Nuovo – jeden z najważniejszych kościołów w Neapolu. W kościele znajduje się jeden z największych zbiorów obrazów i rzeźb sztuki barokowej autorstwa najbardziej wpływowych artystów szkoły neapolitańskiej. We wnętrzu umieszczone zostały także relikwie św. Giuseppe Moscati, neapolitańskiego lekarza, kanonizowanego przez Jana Pawła II w 1987r. Jego sanktuarium pokryte jest wotami wiernych, jako wdzięczność za uzdrowienia. Następnie przejście do Bazyliki św. Klary – największej gotyckiej bazyliki w mieście. Podczas II wojny światowej bazylika została częściowo zniszczona podczas bombardowań. Odbudowano ją i ponownie otwarto w 1953 roku. Kolejno udamy się do dzielnicy, gdzie przyszły ks. Dolindo spędził swoje dzieciństwo. Zobaczymy m.in. Jego dom rodzinny. Następnie nawiedzimy Bazylikę S. Paolo Maggiore, gdzie Dolindo Ruotolo przyjął I Komunię Świętą. Kolejno spacer uliczką szopek S. Gregorio Armeno – najsłynniejszą ulicą w mieście. To tutaj miejscowi rzemieślnicy wykonują przepiękne szopki bożonarodzeniowe. Nawiedzimy ponadto katedrę św. Januarego, patrona miasta, gdzie znajduje się baptysterium z V wieku. Następnie odwiedzimy grób ojca Dolindo przy kościele San Giuseppe dei Vecchi e Immacolata di Lourdes. Kolejno przejście pod dom ks. Dolindo przy Via Salvator Rosa 58, gdzie spędził ostatnie lata życia i zmarł 19 listopada 1970 roku. W godzinach wieczornych przejazd do portu. Zaokrętowanie na promie płynącym do Palermo. Obiadokolacja i nocleg na promie.

DZIEŃ 5

Śniadanie na promie. Przypłynięcie do Palermo. Wyokrętowanie. Udamy się na zwiedzanie Starego Miasta: pałac Normanów, Porta Nova, fontanna Pretoria, Porta Felice, kościół La Martorana, katedra z miejscem spoczynku św. Rozalii, patronki miasta. Przejazd na Monte Pellegrino – nawiedzenie siedemnastowiecznego sanktuarium św. Rozalii. Msza Św. Spacer do pomnika św. Rozalii. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 6

Śniadanie, Przejazd do Monreale. Nawiedzimy katedrę Santa Maria Nuova. W 2015 roku katedra została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wnętrze katedry posiada zdumiewającą liczbę mozaik, błyszczące malowidła oraz marmury. Największa z mozaik przedstawia majestatyczną postać Chrystusa. Przejazd do Agrigento, ostatniej kolonii greckiej na Sycylii. Zobaczymy Valle dei Templi – jeden z najpiękniejszych zespołów starożytnego budownictwa greckiego poza Grecją. Obiadokolacja i nocleg w okolicach Taorminy.

DZIEŃ 7

Śniadanie. Udamy się na archipelag Wysp Liparyjskich, na które z Milazzo dotrzemy promem. Zwiedzimy wyspy Lipari i Vulcano. Wśród zabytków Lipari, wyróżnia się katedra pw. św. Bartolomeusza. Wyspa pokryta jest wulkanicznym pumeksem i obsydianem. Udamy się na wyspę Vulcano. Niezwykłą atrakcją Vulcano jest wulkan Fossa z kraterem Gran Cratere – nadal czynne są tu fumarole, przez które wydostają się gazy i para wodna. Msza Św. podczas pobytu na Wyspach. Po zwiedzeniu wysp, przejazd na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 8

Śniadanie, po którym wycieczka na wulkan Etna – najwyższy czynny wulkan Europy. Przejazd do wąwozu Alcantara, gdzie u podnóża Etny, wysokie na kilkadziesiąt metrów bazaltowe skały rozrywane są wartkim nurtem lodowatej rzeki Alcantara. To jedno z najciekawszych miejsc, jakie można zobaczyć w tej części Sycylii i jedna z największych atrakcji geologicznych wyspy. Wycieczka ta w przypadku wzmożonej aktywności wulkanu może zostać odwołana. Powrót do hotelu – obiadokolacja, po której udamy się na wieczorne zwiedzanie Taorminy. Spacer po mieście, zobaczymy m.in. Corso Umberto – główną ulicę miasta, starówkę, dobrze zachowany teatr grecki z III w. p.n.e., ruiny zamku górującego nad miastem na Monte Tauro, katedrę św. Katarzyny z XIII w. i plac Vittorio Emanuele. Powrót do hotelu na nocleg.

DZIEŃ 9

Śniadanie, po którym Przejazd do Katanii. Zwiedzanie: plac katedralny, katedra św. Agaty, ratusz miejski, fontanna ze słoniem będąca symbolem miasta, ruiny teatru rzymskiego z II wieku p.n.e. i greckiego amfiteatru. Transfer na lotnisko. Odprawa. Przelot powrotny. Transfer do miejsca zbiórki, zakończenie pielgrzymki.

TERMIN: 5 – 13.06.2020

CENA:     4280 zł + 180 EUR

 

ZAPEWNIAMY:

 • przelot wraz z opłatami lotniskowymi oraz transfer z miejsca zbiorki na lotnisko i z powrotem
 • komfortowy przejazd na całej trasie
 • 8 noclegów z czego 7 w hotelach *** pokoje 2-os.  z łazienkami, 1 na promie w kajutach 4 osobowych z łazienkami
 • 8 śniadań, 8 obiadokolacji (w tym: 1 śniadanie, 1 obiadokolacja na promie oraz 1 obiadokolacja – wieczór sycylijski )
 • opiekę i informację turystyczną pilota
 • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, przewodników lokalnych oraz inne wydatki programowe, opłatę na TFG
 • ubezpieczenie KL + Assistance z KL chorób przewlekłych do 20 000 € i NNW do 2000 € i 10 000 zł w RP

UWAGI:

 • wyjazd o charakterze pielgrzymkowym z opieką duchową kapłana i możliwością uczestnictwa we Mszach św.
 • program jest ramowy i może ulec zmianom • dokument niezbędny: dowód osobisty lub paszport
 • Zapisy z wpłatą 1200 zł, pozostała kwota złotówkowa płatna 45 dni przed datą wylotu. Euro płatne pilotowi 1 dnia
 • Kolejność zapisów z wpłatą decyduje o pierwszeństwie w kolejności wybierania miejsc w autokarze
 • Zapisujący się z wpłatą do 30 listopada 2019PROMOCJAw cenie pełne ubezpieczenie od kosztów rezygnacji.
 • Zapisujący się podają dane: imię, nazwisko, data urodzenia, miejsce zamieszkania, telefon kontaktowy, seria i nr dokumentu podróży oraz data jego wydania i ważności

 

Ramowy program pielgrzymki
Ogólne warunki uczestnictwa
Formularz zgłoszeniowy
Ogólne warunki ubezpieczenia