Młodzi ku Asyżowi w Gdańsku

Dziewięć miesięcy po międzynarodowym spotkaniu „Giovani verso Assisi” (Młodzi ku Asyżowi), które odbyło się w mieście św. Franciszka w sierpniu 2009 r., uczestnicy tego wydarzenia zebrali się na trzydniowym spotkaniu w Gdańsku (7-9.05.10). Gród nad Motławą często nazywany jest „małym Asyżem”, bowiem tutaj właśnie co roku odbywają się międzynarodowe i międzyreligijne spotkania „Asyż w Gdańsku”, promujące i kontynuujące ideę papieża Jana Pawła II. Ojciec Mateusz Stachowski odpowiedzialny z ramienia gdańskiej prowincji za inicjatywę „Młodzi ku Asyżowi” przez ostatni weekend przygotował i poprowadził franciszkańskie spotkanie młodzieżowe. „Giovani verso Assisi” w Gdańsku z jednej strony było wspominaniem pięknych chwil przeżytych w sercu uroczej włoskiej Umbrii, okazją do wspólnego oglądania zdjęć i filmów, ale także – i to przede wszystkim – było refleksją na ile asyskie spotkanie wpłynęło na naszą dzisiejszą postawę i pracę w rodzinie, wspólnocie, parafii; innymi słowy: na ile korzystam z daru – talentu, skarbu, drogocennej perły, jakim z pewnością było spotkanie we Włoszech w mojej codzienności. Młodzi ludzie, którzy przybyli z franciszkańskich parafii z Lęborka i Elbląga dzielili się swymi przemyśleniami. Szczególnie owocna była praca w grupach, która pozwoliła ubogacać się wzajemnym doświadczeniem.

Pierwszego dnia, w piątek 7 maja po kolacji, uczestnicy zebrali się w kaplicy św. Anny na wspólne czuwanie ze św. Franciszkiem. Doniosłym momentem było zapalenie pięknej oliwnej lampy, którą w Asyżu, podczas Eucharystii na zakończenie międzynarodowego spotkania, Generał Zakonu o. Marco Tasca przekazał braciom odpowiedzialnym za poszczególne narody. O. Mateusz otrzymał lampę dla Polski. To porcelanowe dzieło, ręcznie wykonane, było nie tylko wspaniałym znakiem podtrzymywania radości, pokoju, wspólnoty, których doświadczali uczestnicy „Giovani verso Assisi”, ale także ukazywało jedność ze wszystkimi uczestnikami mitingu w Asyżu i o. Generałem. Piątkowe czuwanie, oprócz katechezy o. Mateusza o wykorzystaniu talentu doświadczenia, które każdy na swój sposób otrzymał, wypełnił wspólny śpiew, który animował zaproszony specjalnie na tę okazję franciszkański zespół Taukers z Elbląga. W mrokach rozświetlanych światłem oliwnej lampy, u stóp krzyża franciszkańskiego młodzież trwała w dziękczynienie za postać św. naszego Ojca Franciszka. W takich chwilach czas przestaje mieć znaczenie i faktycznie wieczorne spotkanie nieco się przedłużyło, ale nikt z tego powodu nie narzekał…

Pozostałe dwa dni wypełniło – oprócz refleksji na temat wykorzystania asyskich wspomnień – modlitwa, Eucharystia, katecheza o znaku Tau, a także spotkanie z ministrem prowincjalnym o. Adamem Kalinowskim, zwiedzanie franciszkańskiego kościoła Świętej Trójcy (w rolę przewodnika wcielił się o. Tomasz Jank, rektor świątyni, który nie tylko przekazał młodzieży wiedzę, ale przede wszystkim potrafił ukazać piękno i siłę franciszkańskiego ducha działającego przez wieki do dziś); młodzież spotkała się także z dyrektorem Domu św. Maksymiliana, o Romanem Ziołą, który opowiedział o nowym franciszkańskim projekcie, jakim jest Wyspa Sobieszewska, a ściślej mówiąc Wyspa św. Franciszka. Spacery po mieści, śpiewanie i rekreacja dopełniły spotkania w Gdańsku. Wspomnieć należy, że w trakcie tych dni powstała najsłodsza tauka na świecie, ale o tym opowiemy przy innej okazji! Niebawem powstanie film ukazujący „Giovani verso Assisi” w Gdańsku. Planowane jest już kolejne spotkanie, które być może odbędzie się już na Wyspie Świętego Franciszka.