Mediacja szkolna w obwodzie ługańskim

Dom Pojednania i Spotkań im. Św. M. Kolbego rozpoczął realizację projektu edukacyjnego pt. „Od mediacji szkolnej ku społeczeństwu obywatelskiemu. Projekt współpracy polsko-ukraińskiej 2013”. Przedsięwzięcie jest kontynuacją długofalowych działań DMK we współpracy z partnerem – Ługańską Obwodową Grupą Mediacji – na polu edukacji obywatelskiej w Ukrainie.

Tym razem skierowaliśmy nasze działania do szkół gimnazjalnolicealnych z ośmiu miejscowości w regionie ługańskim. Program składa się z cyklu warsztatów na temat mediacji szkolnej dla uczniów i nauczycieli, które odbędą się na terenie Ukrainy i zostaną poprowadzone przez polsko-ukraiński zespół doświadczonych trenerów-mediatorów.

Jednym z efektów współpracy dwóch zespołów eksperckich z Polski i Ukrainy będzie wydanie zbioru materiałów pt. „Mediacja od A do Z. Podręcznik świadomego ucznia i obywatela”. Publikacja będzie stanowić wsparcie merytoryczne i metodyczne dla nauczycieli i uczniów szkół obwodu ługańskiego, którzy chcą poszerzać wiedzę oraz rozwijać swoje umiejętności w zakresie mediacji rówieśniczej. Zawarte w podręczniku materiały zostaną opracowane w ramach polsko-ukraińskiej wymiany doświadczeń i współpracy projektowej.

Wkroczyliśmy w aktywną fazę organizacyjną, gdyż już w maju zostanie skompletowana lista uczestników, a w lipcu podczas spotkania w Gdańsku zespół organizacyjno-programowy przedyskutuje i opracuje między innymi szczegółowy program warsztatów. Same warsztaty odbędą się we wrześniu br. w szkołach średnich obwodu ługańskiego, a finalnym akordem tych zajęć będzie seminarium i gościnna wizyta w szkole średniej w Żmierince, położonej w obwodzie winnickim. Szkoła zaprezentuje swoje wieloletnie doświadczenie w zakresie rozwoju mediacji szkolnej. Tam też podsumujemy warsztaty i zastanowimy się nad planami na przyszłość. O dalszych postępach naszych działań będziemy państwa informować na naszym profilu i na stronie internetowej www.dmk.pl. Zapraszamy!

Projekt jest współfinansowany ze środków programu programu Wsparcie Demokracji finansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2013 r

Sofiia Useinova

Koordynator projektu

stopka_polska