Jesienne STP zakończone

Podsumowaliśmy kolejną edycję Programu Study Tours to Poland w Domu Pojednania i Spotkań im. Św. Maksymiliana M. Kolbego w Gdańsku. Z przyjemnością gościliśmy dwunastu młodych, ciekawych świata ludzi z Ukrainy, Rosji i Białorusi.  Program wizyty składał się z kilku bloków tematycznych, skonstruowanych w oparciu o zainteresowania uczestników  oraz specyfikę miejsca, do którego przyjechali. Studenci mieli okazję osobiście porozmawiać z Pawłem Adamowiczem, prezydentem miasta Gdańska, Bogdanem Oleszkiem, przewodniczącym Rady Miasta Gdańska, którzy wskazywali w dyskusji na najważniejsze aspekty rozwoju miasta, funkcjonowanie jego instytucji. Mówili też o osiągnięciach i o stojących przed miastem wyzwaniach. Wykład i prezentacja Łukasza Grzędzickiego, dyrektora kancelarii Sejmiku Województwa Pomorskiego, zapoznał uczestników z polskim systemem ustrojowym i strukturą administracyjną. Obejrzenie filmu Andrzeja Wajdy „Wałęsa. Człowiek z Nadziei” stało się symbolicznym preludium do spotkania z samym bohaterem, do którego doszło podczas wizyty. Rozmowa z Lechem Wałęsą, byłym prezydentem RP i Laureatem pokojowego Nobla była inspirująca, po spotkaniu uczestnicy dzielili się emocjami, można było odczuć wzruszenie.

Prorektor ds. Studenckich prof. Uniwersytetu Gdańskiego, dr hab. Józef Arno Włodarski oraz prof. dr hab. inż. Edmund Wittbrodt, prof. zw. Politechniki Gdańskiej zapoznali uczestników z systemem edukacyjnym w Polsce. Ponadto mieliśmy spotkanie z przedstawicielami Samorządu Studentów Politechniki Gdańskiej. W trakcie spotkania została przedstawiona działalność SSPG, możliwości rozwoju naukowego, zawodowego w ramach i poza uczelnią oraz wpływ samorządu na kierunki rozwoju uczelni. Nie mniej ważną częścią programu były zajęcia integracyjne z udziałem polskich studentów trójmiejskich uczelni wyższych, zwiedzanie miejsc pamięci, zapoznawanie się z kulturą regionalną. W wyniku tego, uczestnicy zdobyli nowe doświadczenia i znajomości.

Blok poświęcony wolności słowa pozwolił młodzieży na zapoznanie się z funkcjonowaniem mediów w Polsce i ich rolą w demokracji. W programie m.in. odbyła się wizyta w Radiu Gdańsk i Redakcji Gazety „Dziennik Bałtycki”.  Młodzież aktywnie uczestniczyli we wszystkich dyskusjach zadając bardzo otwarte i trudne pytania.

Wolny od spotkań czas poświęciliśmy na zwiedzanie Zamku Krzyżackiego w Malborku, muzeów w Trójmieście, na poznawanie kultury kaszubskiej w Szymbarku oraz muzyki klasycznej w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Jednym z najbardziej ulubionych przez uczestników miast został Sopot, który bardzo gościnnie i ze słoneczną pogodą przyjął ich w swoich kultowych miejscach. Ponadto w pamięci młodzieży zostanie wspólne gotowanie z o. Piotrem Pliszką, dyrektorem Domu, dobrym znawcą kuchni polskiej i nie tylko. W wyniku gotowania podwyższyliśmy poziom integracji w grupie, humor uczestników oraz przygotowaliśmy smaczne pizzy o różnych smakach. Dyrektor DMK  spotkał również się kilkakrotnie z uczestnikami programu wprowadzając w tematykę organizacji pozarządowych oraz przedstawił działalność naszego Domu jak również odpowiadał na różne pytania, które zostały postawione przez uczestników programu.

Na zakończenie wizyty STP odbyła się refleksja nt. zrealizowanego programu, podczas której uczestnicy mieli możliwość podzielić się swoimi wrażeniami oraz uwagami i podsumować spotkanie filmikiem przygotowanym przez studentów. Wieczór pożegnalny spędziliśmy razem w restauracji kaszubskiej.

Program Study Tours to Poland jest finansowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności i trwa od 2004 roku. Obecnie koordynacją wizyt studyjnych zajmują się dwie polskie organizacje – wrocławskie Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego i olsztyńska Fundacja BORUSSIA.