Festyn kultury krymsko-tatarskiej

W dniach 21 – 24 października w Gdańsku odbędzie się Festyn Kultury Krymskotatarskiej z udziałem utytułowanego zespołu muzyczno-tanecznego „Qirim”. Cenieni artyści z Krymu będą gościć na Pomorzu na zaproszenie Domu św. Maksymiliana, Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej oraz Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim. W programie m.in. warsztaty tańca ludowego, prezentacja dziedzictwa kulturowego i historycznego Tatarów Krymskich oraz koncerty, podczas których zostaną zaprezentowane ludowe i współczesne kompozycje tatarskie pod akompaniament porywających aranżacji taneczno-wokalnych.
Zespół Qirim gościnnie wystąpi w ramach VIII Dni Mniejszości Narodowych „Biografie Gdańskie”, podczas których na zaproszenie Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Gdańsku zaprezentuje krymskotatarską tradycję muzyczną i folklor. Początek koncertu 23 października o godz. 18:30 w gdańskim Teatrze Wybrzeże. W dniu 24 października o godz. 18:30 w sali widowiskowo-sportowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Marii Konopnickiej w Pruszczu Gdańskim zespół Qirim wystąpi na zaproszenie miejscowego Centrum Kultury i Sportu.

Krymskotatarski Zespół Folklorystyczny QIRIM powstał na Krymie w roku 1990. Kierownikiem artystycznym i dyrektorem zespołu jest zasłużony dla Ukrainy artysta i popularny piosenkarz Server Kakura. Misją zespołu jest odrodzenie, rozwój i popularyzacja ludowej sztuki muzycznej, folkloru i tańca Tatarów Krymskich. Kapela składa się z 36 muzyków, tancerzy i piosenkarzy. Bogaty repertuar zespołu pełen jest barwnych piosenek i kompozycji tanecznych wykonywanych w tradycyjnych strojach ludowych. Blask i niepowtarzalność strojów, doskonale wkomponowanych w klimat tańca i śpiewu, tworzą niezapomniane widowisko pełne kolorów, wdzięku i dynamiczności. Kompozycje choreograficzno-taneczne takie jak „Agyr ava ve Qaytarma”, „Tym-Tym”, „Jawłuq” i inne oddają wyjątkową i głęboką estetykę kultury krymskotatarskiej. Zespół wykonuje zarówno stare ludowe utwory jak i współczesne, porywające do tańca, pełne dynamizmu i uroku kompozycje taneczno-muzyczne.