Zaproszenie na 25-lecie Prowincji

W dniu 15 października br. odbędą się uroczystości 25-lecia Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Gdańsku. Na franciszkańskie święto już dziś zaprasza wszystkich minister prowincjalny o. Adam Kalinowski OFMConv. Część programu uroczystości odbędzie się na Wyspie Sobieszewskiej, gdzie realizujemy projekt „Wyspy św. Franciszka”. Pod specjalnie na tą okazję wybudowanymi dwiema halami wystąpią formacje muzyczne oraz zaprezentowane zostaną efekty pracy młodzieży, która uczestniczyła w międzynarodowych programach wymian przygotowanych przez Dom Pojednania i Spotkań im. św. Maksymiliana Kolbego w Gdańsku. Poniżej publikujemy słowo o. Adama do Przyjaciół związanych z naszą Prowincją.
(Poniższy tekst odczytany został podczas niedzielnych ogłoszeń duszpasterskich w parafiach franciszkańskich w pierwszych dniach września br.)

Drodzy Współbracia, Bracia i Siostry związani z Gdańską Prowincją Franciszkanów!

Pragnę Was zaprosić do wspólnego świętowania Jubileuszu 25-lecia powstania Prowincji Świętego Maksymiliana Marii Kolbego Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Polsce. Główne uroczystości odbędą się w sobotę 15 października 2011 r. w Gdańsku.

Zapraszam Współbraci wraz z wiernymi z naszych parafii, ośrodków duszpasterskich, wspólnot i stowarzyszeń z nami związanych, aby w centrum naszej Prowincji wspólnie dziękować Panu Bogu za to, co się dokonało w minionym czasie.

Poza franciszkanami pracującymi w Polsce przybędą także zakonnicy spoza granic naszego kraju. Honorowym Gościem będzie Minister Generalny o. Marco Tasca wraz z Braćmi z Zarządu Generalnego Zakonu, m.in. z o. Jerzym Norelem, Wikariuszem Generalnym oraz o. Jackiem Ciupińskim, Asystentem generalnym.

Pierwsza część obchodów będzie miała miejsce w dostojnych murach kościoła Świętej Trójcy. O godz. 11.00 nastąpi powitanie Czcigodnych Gości oraz zostanie przedstawiona multimedialna prezentacja życia i działalności naszej Prowincji. Uroczystej Mszy świętej koncelebrowanej o godz. 11.30 przewodniczyć będzie Minister Generalny.

Następnym punktem obchodów będzie wyjazd na Wyspę św. Franciszka w Gdańsku – Sobieszewie. Tam podczas wspólnej agapy, śpiewu i modlitwy chcemy trwać w dziękczynieniu i cieszyć się ze spotkania z tymi, którzy na co dzień tworzą Prowincję Świętego Maksymiliana Marii Kolbego i są z nią związani więzami braterstwa, przyjaźni i wspólnych działań. Zakończenie uroczystości jest przewidywane po Nieszporach, około godziny 16.30.

Zespoły muzyczne istniejące w naszych parafiach są zaproszone do ubogacenia śpiewem naszego święta, ministranci do włączenia się w asystę liturgiczną podczas uroczystej mszy świętej, a wszyscy do aktywnego udziału w Jubileuszu.

Wraz z Radą Prowincjalną cieszę się na nasze jubileuszowe spotkanie w Gdańsku i pozdrawiam wszystkich w duchu Świętego Franciszka z Asyżu słowami, które stają się życzeniem dla wszystkich, do których jesteśmy posłani: Pokój i Dobro!

o. Adam Kalinowski, Minister Prowincjalny

Gdańsk, 1 września 2011 r.