„Zaczęło się w Gdańsku…”

Dom Pojednania i Spotkań im. św. M. M. Kolbego (DMK) oraz Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) już po raz kolejny organizują seminarium „Zaczęło się w Gdańsku…”.

Wspólny projekt DMK i PNWM z zakresu edukacji historyczno-obywatelskiej i pedagogiki miejsc pamięci skierowany jest do nauczycieli-organizatorów polsko-niemieckich wymian uczniów. Program rozpocznie się już w najbliższy poniedziałek, 12 sierpnia i potrwa do piątku, 16 sierpnia. Uczestniczyć w nim będzie 12 polskich i 12 niemieckich nauczycieli.

Seminarium ma na celu wyposażyć uczestników w metody pracy z polsko-niemieckim grupami uczniów podczas wizyt w miejscach pamięci oraz poruszać trudną tematykę historyczną. Ze strony DMK program organizowany i prowadzony jest przez doświadczonych pedagogów i koordynatorów międzynarodowej wymiany młodzieży- Agnieszkę Błaszczak i Jakuba Garstę. Moderatorem seminarium po raz kolejny jest Hartmut Ziesing- politolog, socjolog, organizator programów studyjnych w Polsce, dziennikarz. Większości punktów programu towarzyszyć będą wyspecjalizowani referenci z instytucji partnerskich: Muzeum Drugiej Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Stutthof w Sztutowie. W programie również warsztaty metodyczne „Film jako narzędzie kształcenia historyczno-obywatelskiego” i „II wojna światowa i Holocaust w filmie” prowadzone przez dr Ewę Fiuk, a także „Teksty literackie jako medium pamięci- metodyka zwiedzania Gdańska w grupach polsko-niemieckich, na przykładzie sondy ulicznej” prowadzone przez dr Magdalenę Izabellę Sachę.

Więcej informacji z seminarium już wkrótce na naszej stronie internetowej i profilu facebookowym.

Jakub Garsta

 

   DSCF0636    DSCF0614