Wymiana polsko-niemiecka Gdańsk-Groß-Umstadt

W dniach 22-28.10.2017 w DMK trwa spotkanie uczniów ze szkół Max-Planck-Gymnasium w Groß-Umstadt i V Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku. Program rozpoczął się od zapoznawania się w polsko-niemieckiej grupie, kontynuowanego podczas wspólnego pobytu na kręgielni w poniedziałkowe przedpołudnie. Po południu odbyło się aktywne zwiedzanie miasta z zadaniami.

We wtorek zwiedziliśmy Muzeum II Wojny Światowej, co było wprowadzeniem do warsztatów w kolejnych dniach. Środa to intensywny dzień, wypełniony warsztatami. Przed południem odbył się kurs pierwszej pomocy, natomiast na warsztatach historycznych uczestnicy tworzyli biografie fikcyjnych osób, które mogły być świadkami wydarzeń historycznych. W czwartek zwiedziliśmy Europejskie-Centrum-Solidarności w nawiązaniu do wcześniejszego filmowego wprowadzenia do tematu przemian politycznych (we wtorek). Program piątkowy rozpoczniemy od warsztatów historycznych a następnie po południu odwiedzimy szkołę polskich uczestników.

Każdego dnia uczestnicy w polsko-niemieckich grupach tworzą prezentację ze zdjęć, na których uwiecznili wspólne przeżycia w Gdańsku. Na zakończenie, w sobotę odbędzie się wspólna prezentacja.