Woreczek ryżu -franciszkańska jałmużna wielkopostna

Okres Wielkiego Postu, czas wewnętrznej odnowy, weryfikacji własnego systemu wartości. Po raz siódmy Franciszkański Sekretariat Misyjny w Gdyni przy współudziale Fundacji „Tworzyć Miłością” wychodzi z inicjatywą „Woreczek ryżu”, która na stałe wpisała się w program jałmużny wielkopostnej wielu Polaków i niektórych wspólnot parafialnych. Teraz może stać się także Twoim!

Tegorocznej akcji dobroczynnej towarzyszy hasło: „Wy dajcie im jeść!” Mt 14,16. Wierzymy, że to Bóg jest tym, który zaspokaja wszystkie nasze głody, wszystkie nasze pragnienia w sobie tylko wiadomy sposób.

Tak jak mówi o tym Ewangelia, kiedy nam się wydaje, że nie ma już sposobu, nie ma wyjścia, Pan Bóg podpowiada rozwiązanie. To jest wyrazem łączności i próbą zwrócenia uwagi na drugiego człowieka, tego, który gdzieś tam obok nas żyje, a czasami właśnie nie żyje, tylko wegetuje i to hasło ma zwrócić uwagę na tych, którzy najbardziej potrzebują naszej pomocy. ‘Wy dajcie im jeść!’ to apel do każdego z nas, ponieważ jesteśmy rękami Pana Boga, i Bóg, naprawdę chce i posługuje się nami po to, żeby Jego moc i Jego działanie, objawiało się w świecie”.

Według ONZ tylko w 2017 roku ponad 800 mln. ludzi na świecie cierpiało głód lub niedożywienie. W Kenii i Ekwadorze, gdzie pracują nasi misjonarze franciszkańscy, problem niedożywienia często jest tak samo realny i narasta podczas długotrwałej suszy, ale też przez konflikty międzyplemienne, ataki terrorystyczne, czy złą dystrybucję środków. Zdajemy sobie sprawę, że sami nie rozwiążemy problemu głodu na świecie, tak jak Apostołowie z kilkoma chlebami i rybami nie byli wstanie wykarmić tłumów. Jednak z Bożą pomocą, z wiarą i złączonymi siłami możemy pomóc konkretnym osobom, które nasi misjonarze znają, i w ten sposób przyczynić się do zmniejszenia głodu, choć części ludzi. Dzięki symbolicznym 100 gramom ryżu, które dla milionów ludzi na świecie, zwłaszcza dzieci, stają się jedynym pożywieniem w ciągu całego dnia, każdy z nas może uratować czyjeś życie i przyczynić się do prawidłowego rozwoju człowieka.

W tej dobroczynnej akcji i samym haśle: ‘wy dajcie im jeść’ chodzi o to, żebyśmy dawali siebie, żebyśmy nauczyli się żyć tak, aby dawać to, co możemy innym, żeby nie patrzeć tylko na siebie. Dlatego zachęcamy by w tym okresie Wielkiego Postu chociaż raz w tygodniu spróbować przeżyć cały dzień o takiej porcji ryżu, i doświadczyć tego, co wielu ludzi przeżywa każdego dnia. Ważne jednak, by nie traktować tego jak dietę odchudzającą, ale na modlitwie wzbudzić przy tym intencję, która będzie towarzyszyła, tak by nie zatracić żadnego z aspektów, czyli modlitwy, postu i jałmużny.

Symboliczne woreczki ryżu można nabyć we Franciszkańskim Sekretariacie Misyjnym w Gdyni przesyłając jałmużnę wielkopostną na podane niżej konto bądź przekazując darowiznę na fundację. Można też przygotować woreczki samemu, czy we wspólnocie i za pozwoleniem proboszcza rozprowadzać w kościele, bądź za zgodą dyrektora w szkole a zebrane środki przesłać dla Franciszkańskiego Sekretariatu Misyjnego, który tak jak w poprzednich latach zakupi żywność dla dzieci szkolnych w Kenii i Ekwadorze.

Franciszkański Sekretariat Misyjny –  www.sekretariatmisyjny.pl
ul. Ujejskiego 40
81-426 Gdynia

Bank PEAKO SA 1 Oddział w Gdyni
76 1240 1239 1111 0000 1643 7506
Tytułem: Woreczek ryżu

Fundacja „Tworzyć Miłością”przekaż darowiznę (karta Visa, MasterCard, PayPal)   – www.fundacjatm.pl

Portal Pomagam.plhttps://pomagam.pl/woreczekryzu