Wiosenna edycja programu Study Tours to Poland w DMK

16 maja 2017 roku w Domu Pojednania i Spotkań Maksymiliana M. Kolbego rozpoczęliśmy wiosenną edycję programu Study Tours to Poland, będącego cześcią Programu Fundacji Liderzy Przemian i Fundacji BORUSSIA.

Study Tours to Poland dla studentów (dalej „STP”) realizowany jest w ramach Programu „STP – Wizyty Studyjne w Polsce”. Projekt finansowany jest ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

W naszym Domu gościmy 13 osób zza wschodniej granicy: siedem osób z Ukrainy, trzy z Rosji, dwie z Mołdawii  i jedna z Białorusi. Pierwszego dnia odbyło się spotkanie organizacyjne dla uczestników projektu, zapoznanie z zasadami DMK oraz planem pobytu w Gdańsku.

Dzień następny 17 maja rozpoczęliśmy integracją z uczestnikami, wolontariuszami oraz organizatorami programu w postaci wspólnych zabaw, nauką języka polskiego oraz prezentacją na temat Polski. Po południu grupa zwiedziła miasto Gdańsk z przewodnikiem.

18 maja, czwartek pojechaliśmy do mieszczącej się w Oliwie Szkoły Specjalnej dla Niepełnosprawnych im. Matki Teresy z Kalkuty. Uczestnicy zostali oprowadzeni po klasach szkoły, pokazane im zostały zajęcia tam prowadzone min. prace introligatorskie, prace artystyczne, przyrządzania posiłków. Po południu na Uniwersytecie Gdańskim studenci mieli okazję zobaczyć uczelnię oraz posłuchać wykładu Prof. Cezarego Obrachta-Prondzyńskiego, dyrektora Instytutu Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa UG.

Czeka na nas jeszcze dużo ciekawych spotkań, nowe znajomości z rówieśnikami z Trójmiasta oraz niezwykły program kulturowy.