Trening uważności i solidarności z naturą – korzystamy z potencjału lasów!

W dniach 14-18 listopada gościliśmy 17-osobową grupę młodzieży z Polski (SP1 i LO1 w Lęborku) i Ukrainy podczas seminarium „Kąpiel leśna jako trening uważności i solidarności z naturą”.

Uczestnicy z obu krajów poznawali ideę „zero waste” oraz zrównoważonego rozwoju i wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez pedagogów DMK oraz trenerów- Beatę Maliszewską i o. Tomasza Tęgowskiego. Podczas zajęć młodzi Polacy i Ukraińcy działali zespołowo i wypracowywali alternatywy, aby zrozumieć różnicę między krótkoterminowym interesem własnym a długoterminowym interesem społecznym i międzynarodowym. Jako wstęp do warsztatów młodzież odbyła spacer po lesie i plaży na Wyspie Sobieszewskiej ćwicząc uważność i wyszukując inspirujące wzory i kompozycje tworzone przez samą naturę.

Podczas spaceru zbierano materiały, które następnie wykorzystano podczas warsztatów: tworzenie soli do kąpieli, olejków zapachowych oraz mydeł. Młodzież tworzyła również dekoracje z mchu i innych materiałów pochodzących z natury. Uczestnicy poznawali również Gdańsk podczas ekologicznego rajdu miejskiego, mieli okazję lepiej poznać się podczas metod animacyjnych oraz wieczorów tematycznych.

W trakcie projektu uczestników odwiedziła ekipa filmowa, która dokumentowała działania na potrzeby Narodowego Instytutu Wolności, który dofinansował projekt. Bardzo dziękujemy za wsparcie!

 

„Działanie sfinansowane ze środków Programu Wspierania Rozwoju Międzynarodowych Domów Spotkań na lata 2021-2030.”