Świąteczny projekt za nami!

W dniach 4-7 grudnia gościliśmy 30-osobową grupę młodzieży z Polski (Zespół Szkół nr 2 we Wronkach) i Ukrainy podczas seminarium „Świąteczne wykorzystanie materiałów leśnych – trening uważności i solidarności z naturą”.

Uczestnicy z obu krajów poznawali ideę „zero waste” oraz zrównoważonego rozwoju i wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez pedagogów DMK oraz trenerkę – Beatę Maliszewską „Meandry Natury”. Podczas zajęć młodzi Polacy i Ukraińcy działali zespołowo i wypracowywali alternatywy, aby zrozumieć różnicę między krótkoterminowym interesem własnym a długoterminowym interesem społecznym i międzynarodowym. Jako wstęp do warsztatów młodzież poznała tajniki tworzenia rękodzieła, a następnie szukała i tworzyła własne, autorskie wzory i kompozycje inspirowane naturą.

Jednym z elementów warsztatowych było wspólne pieczenie i dekorowanie pierników. Część wypieków trafi w prezencie do osób potrzebujących. Młodzież tworzyła również stroiki świąteczne wykorzystując dekoracje z mchu i innych materiałów pochodzących z natury. Uczestnicy odkrywali też Gdańsk podczas ekologicznego rajdu miejskiego, mieli okazję lepiej poznać się podczas metod animacyjnych oraz wieczorów tematycznych. W Mikołajki każdy znalazł w swoim bucie mały upominek, a wieczorem czekała na wszystkich niespodzianka w postaci kręgli i pizzy. Przedświąteczny okres umożliwił też odwiedziny na jarmarku bożonarodzeniowym w Gdańsku.

 

„Działanie sfinansowane ze środków Programu Wspierania Rozwoju Międzynarodowych Domów Spotkań na lata 2021-2030.”