Studenci ze Wschodu w DMK!

W Gdańsku rozpoczęliśmy kolejną wizytę w ramach „Study Tours to Poland”.

W dniach 11-22 listopada 2013 12-osobowa grupa liderów młodzieżowych z Białorusi, Ukrainy i Rosji gości w Gdańsku na zaproszenie programu Study Tours to Poland, by poznać Polskę i jej mieszańców. Jak stwierdził podczas spotkania z młodzieżą poseł Jerzy Borowczak, za kilka lat nowa generacja Europejczyków przejmie odpowiedzialność za kształtowanie przyszłości swoich krajów i kontynentu. Wtedy nastaną czasy, pojawią się nowe wyzwania. I w tym kontekście dobrze jest przejmować doświadczenia starszego pokolenia, które tak wiele poświęciło w XX w. na rzecz demokracji i braku podziałów.

Wizyta młodych liderów z Europy Wschodniej trwa a przed nimi m.in. spotkanie z Bogdanem Borusewiczem, jedną z największych ikon „Solidarności” i obecnym marszałkiem Senatu RP, który doskonale orientuje się w sprawach politycznych krajów byłego bloku komunistycznego. Marszałek niejednokrotnie podczas spotkań z młodzieżą zagraniczną zaskakiwał celnymi odpowiedziami i prognozą rozwoju wydarzeń na tym obszarze. Liczymy że i tym razem podczas dyskusji nie zabraknie ciekawych spostrzeżeń i trafnych predyktywnych refleksji.

W ramach wizyty studenci spotkają się też z legendą Solidarności Lechem Wałęsą. Odbędą się też spotkania na Uniwersytecie Gdańskim: z rektorem ds. studentów Józefem Włodarskim oraz przedstawicielami Parlamentu Studenckiego. I to nie wszystko!

STUDY TOURS TO POLAND w Domu Maksymiliana Kolbego to nie tylko warsztaty na temat idei Solidarności, dyskusje z dziennikarzami, naukowcami, wybitnymi politykami i doświadczonymi samorządowcami o demokracji, reformach ustrojowych w krajach b. obozu komunistycznego i przyszłości Europy. To także integracja z polskimi rówieśnikami, studentami trójmiejskich uczelni, jak również podróże studyjne do miejsc pamięci i poznawanie kultury regionalnej.

spotkanie_w_urzędzie_wojewódzkim

1474591_579769895429887_1278038384_n