Spotkanie autorskie z Tomaszem Terlikowskim na temat biografii św. Maksymiliana

W zeszłą środę gościliśmy w naszym domu Tomasza Terlikowskiego: filozofa, publicystę, dziennikarza, który opowiadał nam o swojej najnowszej książce pt. „Maksymilian M. Kolbe. Biografia Świętego Męczennika.”.

Na spotkaniu można było poznać św. Maksymiliana z nieco mniej znanej strony – tzn. nie tylko jako wielkiego świętego, który uwieńczył swoje życie śmiercią męczeńską – ale przede wszystkim jako zwykłego człowieka, którego problemy i rozterki są nam bliskie. Autor dużo miejsca poświęcił relacjom rodzinnym świętego, mówił o jego charakterze i usposobieniu. Dowiedzieliśmy się, że św. Maksymilian był człowiekiem pełnym pasji i chęci do działania. Rozpierała go miłość do Chrystusa, którego głosił napotykanym osobom oraz rozsławiał poprzez szaloną wręcz pracę misyjną. Owocem jego pracy był Niepokalanów w Polsce oraz Japonii, czyli franciszkańskie klasztory, które zrodziły liczne powołania zakonne oraz czasopismo „Rycerz Niepokalanej”, które docierało i nadal dociera do wielu tysięcy ludzi w Polsce i zagranicą.

Po wystąpieniu autora przyszedł czas na zadawanie pytań i dyskusję. Padały przeróżne pytania, zarówno bardziej skomplikowane, jak i prostsze, ale jakże cenne – np. czy św. Maksymilian był człowiekiem uśmiechniętym. Wymiana myśli pomiędzy autorem a publicznością była żywa i bardzo ciekawa.

Na koniec każdy mógł nabyć własny egzemplarz książki i uzyskać osobistą dedykację i podpis autora.

Bogu niech będą dzięki za to spotkanie, za jego uczestników oraz za życie św. Maksymiliana.

Adam Kempisty