Solidarni z przyrodą, solidarni z drugim człowiekiem!

W naszym Domu św. Maksymiliana znów zrobiło się gwarno! A to dlatego, że w dniach 10-14 grudnia 2021 odbył się kolejny projekt finansowany przez Program Wspierania Rozwoju Międzynarodowych Domów Spotkań w ramach Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Tym razem gościliśmy młodzież wraz z opiekunami z Polski i Ukrainy. Tematem spotkania było hasło „Solidarni z przyrodą, solidarni z drugim człowiekiem.”

W ramach projektu młodzież uczestniczyła zarówno w panelach dyskusyjnych opierających się na przygotowanych materiałach filmowych jak i w zajęciach praktycznych prowadzonych przez fitoterapeutę o.Tomasza Tęgowskiego OFM Conv. W czasie warsztatów i zajęć praktycznych wspólnie przygotowywaliśmy m.in. ekologiczne płyny do dezynfekcji, naturalne peelingi na bazie kawy czy pachnące mydełka! W trakcie trwania projektu nie mogło zabraknąć zajęć w kuchni pod hasłem „zero waste!” Młodzież, pod czujnym okiem ekspertów, własnoręcznie piekła pierniki, ciastka ze skwarek, pizzę oraz chleby.

Dodatkowym atutem spotkania były rajdy po Gdańsku z elementami eko-zadań, które oprócz walorów turystycznych niosły ze sobą również zaplecze edukacyjne oraz wizyty w Europejskim Centrum Solidarności i Muzeum II Wojny Światowej.

Na znak solidarności z drugim człowiekiem, szczególnie tym potrzebującym, młodzież zapakowała pięknie zdobione pierniki, które zostały wysłane do Ośrodka dla cudzoziemców w Zalesiu, w okolicy Terespola. Natomiast świeże i pachnące chleby zostały zaniesione do gdańskiej lodówki społecznej przy kościele św. Mikołaja.

 

„Działanie sfinansowane ze środków Programu Wspierania Rozwoju Międzynarodowych Domów Spotkań na lata 2021-2030.”