Ruszyła kolejna, wiosenna edycja programu STP

 

W Domu Pojednania i Spotkań im. św. Maksymiliana Kolbego w Gdańsku od 31 marca do 11 kwietnia trwa 12-dniowa wizyta studyjna organizowana w ramach programu STUDY TOURS TO POLAND (www.studytours.pl). Trzynaścioro młodych liderów społecznych i studentów z Ukrainy, Rosji i Białorusi przyjechało do Gdańska by poznać współczesną Polskę, spotkać rówieśników – studentów trójmiejskich uczelni – i opowiedzieć o swoich krajach.

Od pierwszego dnia roboczego ruszyliśmy z intensywnym i różnorodnym tematycznie programem. Za nami między innymi bardzo interesująca dyskusja o sprawach międzynarodowych z Marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem oraz inspirująca debata historyczna w gdańskim Instytucie Pamięci Narodowej z doktorem Michałem Sempołowiczem. Przed południem 3 kwietnia wizyta w Sejmiku Województwa Pomorskiego i spotkanie z dyrektorem Kancelarii Sejmiku Łukaszem Grzędzickim, który w przystępny sposób opowiedział o polskiej reformie samorządowej. W samo południe tegoż dnia Wicewojewoda Pomorski Michał Owczarczak przybliżył gościom zadania administracji centralnej w regionie oraz wytłumaczył, na czym polega różnica między Wojewodą a Marszałkiem Województwa. Dzięki tym spotkaniom młodzi liderzy – jak sami podkreślili – dowiedzieli się, że w Polsce funkcjonuje efektywny samorząd terytorialny, poprzez który mieszkańcy sami załatwiają większość swoich spraw, robiąc to lepiej i taniej.

 

Wizyta potrwa do następnego piątku, a my będziemy relacjonować jej przebieg na stronach internetowych i społecznościowych DMK. Zapraszamy do śledzenia kolejnych wpisów!