Refleksja po rekolekcjach na temat: Matka – córka. Jaka chcesz być?

Relacja matka – córka to niewątpliwie jedna z najważniejszych relacji w życiu kobiety.

Dokonujący się proces identyfikacji płci oraz przekaz transgeneracyjny sprawia, że jest ona niezwykle wiążącą i ma wpływ na przyszłość córki. Dzieje się tak również ze względu na wewnętrzną siłę władzy rodzicielskiej oraz więzi duszy, ducha i ciała.

Na rekolekcjach poprzez nauczanie i ćwiczenia i modlitwę, poznałyśmy konkretne narzędzia pozwalające zmierzyć się z dotychczasowymi zachowaniami, obciążeniami i trudnościami w relacji matka – córka, zobaczyłyśmy bez oskarżenia błędy jednej i drugiej strony, a co najważniejsze otworzyłyśmy serce na przyjęcie uzdrowienia wewnętrznego, często poprzez przebaczenie. Zrozumiałyśmy, że kiedy córka odzyskuje miłość, szacunek i akceptację dla siebie, to jednocześnie odzyskuje miłość i szacunek do matki.

 

Wypowiedzi uczestniczek:

 

Muszę przyznać że cos mi się „zrobiło” po tych rekolekcjach i po Modlitwie Wstawienniczej, że nie boję się przyznać przed sobą, co bym chciała. Wiem, że przede mną jeszcze długa droga, ale zawsze już coś do przodu. Ten pobyt był cudowny! Tyle się rzeczy we mnie dzieje, na zewnątrz świat jest bez zmian, ale Świat we mnie…

Miałam wczoraj cudowny dzień z rodzicami, jeszcze bardziej widzę, jak oni się starają… że ja byłam taka byłam po prostu egoistką, gdyby nie Bóg…  tyle jest we mnie wdzięczności, do nich, do ludzi do Was, że odpowiedzieliście na Głos, bo dzięki temu rzeczy dzieją się, och dzieją!! ach, żadne słowa tego nie ujmą! Rzeczywiście dzieją się rzeczy wielkie!! WIELKIE!!! MODLITWA. Bardzo to poczułam w Gdańsku… w ogóle… FRUWAM (Ania z Bochni).

Wartościowe było dla mnie zobaczyć to, co dała mi mama, przyjrzenie się emocjom w tej relacji i zwrócenie uwagi, by nie użalać się nad sobą, ale odrzucić żal, złe myśli i zacząć od nowa!                                                                                                                                             (Aurelia)

Najwartościowsze było dla mnie to jak przebaczyć rodzicom i jak kształtować z nimi relacje (Agata).

Najważniejszym dla mnie tematy: Odzyskać miłość przez przebaczenie; Autorytet władzy rodzicielskiej (KN).

Najważniejsze dla mnie było spojrzenie z pozycji córki i to, że wciąż mam szansę na relację z mamą (Anna)

Uchwyciłam obietnicę uleczenia relacji z dziećmi, z popełnionych błędów (BB).

_____________________________________________________________________

 

Rekolekcji na temat „Matka – córka” odbyły się 25-27 października 2013 roku w Domu Pojednania i Spotkań im. Św. Maksymiliana Kolbego w Gdansku. Wzięło w nim udział 25 osób.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

 

Prowadzący rekolekcji:

o. Piotr Pliszka. Dyrektor Domu Pojednania i Spotkań. Przełożony braci ze Wspólnoty Domu Św. Maksymiliana. Rekolekcjonista. Kierownik duchowy. Z zamiłowania kucharz. Moderator Kręgu Domowego Kościoła. Odpowiedzialny za projekt Wyspa Świętego Franciszka, którego elementem jest Dom Maksymiliana.

Irena Neumueler. Teolog, pedagog, doradca chrześcijański, trener rozwoju osobistego. Ukończyła studia doktoranckie na UKSW w Warszawie na wydziale teologicznym. Ma doświadczenie pracy nauczycielskiej i wykładowcy. Jest pomysłodawczynią i autorką Programu Status Feminae oraz prezesem Fundacji Status Feminae; właścicielką firmy szkoleniowej InSpe INSPIRACJA I ROZWÓJ. Jej pasją od wielu lat jest towarzyszenie i wspieranie w rozwoju duchowym i osobistym drugiego człowieka.