„Razem osiągniemy więcej“. Projekt modelowy PNWM

W dniach 24.-30.06.2017 w DMK młodzież z Braniewa i Wiesbaden uczestniczyła w programie „Razem osiągniemy więcej“. Było to kolejny projekt w ramach wieloletniej współpracy DMK i Haus am Maiberg w Heppenheim. Temat spotkania skupiał się wokół zagadnienia mediów społecznościowych.

Dwa pierwsze popołudnia spędziliśmy zapoznawaniu się przy pomocy licznych gier integracyjnych oraz animacjach językowych. Czas ten był świetnym wstępem do bardzo intensywnego i bogatego merytorycznie programu.

Podczas wspólnego tygodnia w Gdańsku odwiedziliśmy między innymi redakcję Radia Gdańsk, gdzie mogliśmy przyjrzeć się bliżej pracy dziennikarzy oraz dowiedzieć się jak powstają nagrania, które możemy usłyszeć w Radio.

Głównym punktem programu były dwudniowe warsztaty medialne. Prowadzący warsztaty, Przemysław Krysiński z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zapoznał uczestników z możliwościami, jakie oferują media społecznościowe. Jak się okazuje, na co dzień wykorzystujemy tylko niewiele z nich. Podczas warsztatów młodzież próbowała swoich sił w promowaniu stworzonych na potrzeby warsztatów produktów w Internecie i zdobywała praktyczne umiejętności cenione na rynku pracy. W międzynarodowych zespołach powstały naprawdę ciekawe i wartościowe projekty.

Po długich i intensywnych dniach projektowych był czas na zasłużony odpoczynek. Wieczorami uczestnicy z Polski i Niemiec przyjemnie spędzali czas przy grze w bilarda, na plaży czy wspólnie przygotowując pizzę.

Pod koniec pobytu młodzieży z Braniewa i Wiesbaden w Gdańsku zaczęliśmy planować kolejne spotkanie, które czeka uczestników w styczniu 2018 w Heppenheim.

Projekt modelowy „Razem osiągniemy więcej” polsko-niemieckiej współpracy młodzieży jest dofinansowany z funduszu innowacyjnego Federalnego Ministerstwa Rodziny, Seniorów, Kobiet i Młodzieży (BMFSFJ) oraz ze środków Fundacji F.C. Flick’a. Więcej informacji: http://zusammen-im-austausch.de/

Barbara Smułkowska