Projekt „Solidarni z przyrodą”!

W dniach 10-15 listopada 2021 gościliśmy również drugą grupę młodzieży, która przyjechała do naszego Domu w Gdańsku z Rosji, Kazachstanu, Białorusi, Ukrainy, Uzbekistanu, Polski i Mołdawii.

Projekt nosił tytuł „Solidarni z przyrodą” i odbył się dzięki finansowaniu Programu Wspierania Rozwoju Międzynarodowych Domów Spotkań w ramach Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Młodzież, poprzez przybliżanie tematyki ekologii i zrównoważonego rozwoju, uczyła się czym jest solidarność z przyrodą i światem, który nas otacza. Pośród wielu różnorodnych zajęć odbyły się m.in. ożywione dyskusje wokół filmów edukacyjnych na temat walki ze złymi przyzwyczajeniami i propozycjami dbania o środowisko. Nie zabrakło także prac w terenie – tworzenia kreatywnych filmików i zdjęć w tematyce „Morze Bałtyckie – natura XXI w.”

Wspólna praca służyła doskonaleniu kompetencji z zakresu komunikacji bez barier językowych, mentalnych i uprzedzeń oraz wzmacnianiu poczucia jedności i solidarności uczestników jako jednej dużej wspólnoty w obliczu Matki Ziemi.

W trakcie trwania projektu nie mogło zabraknąć współpracy z ekspertem zielarstwa i fitoterapii – o.Tomaszem Tęgowskim OFM Conv. Odbywały się zajęcia praktyczne, podczas których uczestnicy własnoręcznie wykonywali m.in. ekologiczne toniki do twarzy czy, po czujnym okiem Pani Agnieszki Rojewskiej, uczyli się od podstaw procesu kiszenia buraków i tworzenia zakwasów.

Całość projektu umilały wycieczki po Starym Mieście w Gdańsku czy wyprawy do Sopotu i Gdyni, które dzięki programowi pełniły jednocześnie funkcję edukacyjną – odkrywania solidarności z przyrodą!

Działanie sfinansowane ze środków Programu Wspierania Rozwoju Międzynarodowych Domów Spotkań na lata 2021-2030.