Projekt polsko-niemiecki pt. „MŁODZIEŻ TWORZY EUROPĘ”

„MŁODZIEŻ TWORZY EUROPĘ”- pod tym hasłem spotkało się w Hamm w dniach 19-25.03.2017 28 uczestników projektu polsko-niemieckiego zrealizowanego przez Dom Pojednania i Spotkań wspólnie z parafią St. Laurentius w Hamm. Było to już drugie spotkanie tej grupy w ramach wymiany polsko – niemieckiej, które miało miejsce we wrześniu 2016 w Gdańsku. Polscy uczestnicy zostali powitani w niedzielę przez grupę niemiecką na lotnisku.

Już pierwszego dnia młodzież rozpoczęła prace nad projektem, którego celem było przybliżenie młodym ludziom Europy i  wspólne utożsamianie się z nią. Obok wspólnej pracy goście  mieli możliwość poznać miasto Hamm i region. Oprócz tego w programie znalazło się poznawanie miasta Hamm poprzez quiz, wycieczka do Munster czy wizyta w aquaparku Maximare. Młodzież została przywitana także serdecznie w ratuszu miasta przez panią Burmistrz Ulrike Waesche. Polska młodzież  poznała bliżej życie rodzinne, tradycje i kulturę gospodarzy. Całe spotkanie zakończyło się podsumowaniem projektu, prezentacją dla rodziców i wspólnym wieczorkiem pożegnalnym. W sobotę cała grupa pożegnała się na lotnisku w Dortmundzie.

Uczestnicy z Kartuz zabrali ze sobą wspaniałe wspomnienia i cenne przyjaźnie. Cały tydzień obfitował w wiele doświadczeń, a także wspólnie spędzony czas. Młodzi ludzie mogli rozwijać swoje umiejętności językowe i uczyli się przełamywać bariery kulturowe i językowe.

Współpraca na linii Gdańsk- Hamm istnieje już od 2009 roku