Poznajmy siebie. Program wymiany polsko-niemieckiej

W dniach 1-5. kwietnia 2012 roku uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 w Elblągu wraz z rówieśnikami z młodzieżowego klubu z Rostoku uczestniczyli w polsko-niemieckim programie wymiany w Born w Niemczech. Poznajmy siebie i nawiążmy dialog oraz walory płynące z ochrony środowiska naturalnego były głównym tematem spotkania.
Malownicza lokalizacja ośrodka młodzieżowego Born-Ibenhorst tuż nad samym brzegiem Morza Bałtyckiego, jak również fakt, iż spotkanie odbywało się na terenie Parku Narodowego Meklemburgii Pomorza Przedniego dawało duże możliwości aktywnej konfrontacji z tematem przewodnim projektu jakim była WODA. Oprócz wypraw rowerowych wraz z przewodnikiem po okolicy, warsztatów dotyczących ochrony i oszczędzania wody, zwiedzania muzeum przyrodniczego, bardzo pouczającą lekcją uwrażliwiającą na problemy ochrony środowiska okazała się sama obserwacja stylu życia i ekologicznych nawyków naszych zachodnich sąsiadów.

Głównym celem spotkania było jednak poznanie siebie nawzajem i nawiązanie wspólnego dialogu, pomimo barier językowych i kulturowych. Wspólne gry i zabawy integracyjne, zawody w piłkę nożną, ognisko, nauka tańca (uczestniczki ze strony niemieckiej należały do grupy czirliderek) pozwoliły nam spojrzeć na siebie już nie z perspektywy ludzi obcych. Projekt sprawił, że staliśmy się równymi, interesującymi a nawet bliskimi partnerami. Miejmy nadzieję, iż nasze spotkanie stanowi jeszcze jedną z małych cegiełek tworzących fundament europejskiej solidarności.