Polsko – niemieckie spotkanie młodzieży w dniach 27.03 – 31.03.2017 roku w DMK

W dniach 27.03 – 31.03.2017 w Domu Pojednania i Spotkań w Gdańsku odbyło się kolejne spotkanie Szkoły Podstawowej nr 15 w Gdańsku oraz Schule Sterntalerstraße w Hamburgu.   W programie wzięło udział 31 uczestników w wieku 9-12 lat. Program miał na celu wzajemne poznanie i nawiązanie kontaktów między dziećmi z obydwu szkół partnerskich oraz ich rodzicami i nauczycielami. Spotkanie otworzyła runda zapoznawcza, podczas której dzieci mogły podczas wspólnej zabawy poznać swoje imiona i otworzyć się na siebie nawzajem.To właśnie gry i zabawy integracyjne dostarczały uczestnikom solidną dawkę energii każdego poranka, zachęcając grupę do interakcji.

Szczególnym momentem spotkania był wtorkowy polsko-niemiecki wieczór w SP 15, w którego przygotowanie włączyli się rodzice, uczniowie oraz seniorzy. Dzieci brały udział w zajęciach artystycznych i konkursach, przeprowadzonych przez nauczycieli SP 15. W środę przed południem wszyscy ponownie udali się do SP 15, gdzie zostali serdecznie powitani przez uczestników zeszłorocznego spotkania wraz z opiekunami. Dla uczniów z Hamburga wizyta w szkole, do której na co dzień chodzą ich rówieśnicy z Gdańska, była bardzo interesującym doświadczeniem. Pozytywnych emocji dostarczył wszystkim towarzyski mecz piłki nożnej. Na trybunach zasiadła cała społeczność szkolna. Po południu uczestnicy spotkania udali się do Centrum Nauki EKSPERYMENT w Gdyni, aby wspólnie poprzez zabawę odkrywać procesy i zjawiska z otaczającego ich świata.

Czwartek rozpoczął się od gier i zabaw ruchowych na plaży w Brzeźnie. Następnie uczniowie udali się do Urzędu Miasta, gdzie spotkał się z nimi Z-ca Prezydenta ds. polityki społecznej Piotr Kowalczuk. Grupę przywitał krótko również Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. (więcej informacji: http://www.gdansk.pl/wiadomosci/Uczniowie-z-Hamburga-zachwyceni-Gdanskiem-Co-im-sie-tak-spodobalo,a,74218). Dalsza część popołudnia upłynęła na wspólnej zabawie w Wydziale Zabaw ECS. Wieczorem uczestnicy programu odkrywali kolejne ciekawe miejsce w Gdańsku – Górę Gradową – z której mogli podziwiać panoramę miasta.

Podczas ewaluacji kończącej program uczniowie obydwu szkół chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami i przeżyciami z ostatnich dni w Gdańsku. Jak łatwo się domyślić, dzieci z niecierpliwością czekają na kolejne spotkanie, które odbędzie się już za dwa miesiące w Hamburgu.

Barbara Smułkowska