Polsko-białoruskie forum

Redaktor Anna Sobecka, dr Helena Głogowska i red. Dominik Sowa byli gośćmi polsko-białoruskiego forum, które odbyło się w Domu Pojednania i Spotkań w Gdańsku w ramach programu „Poznajmy się”. Tematem przewodnim były „Mniejszości narodowe i etniczne – wartość czy problem?”. Spotkanie poprowadzili Nedim Useinov, koordynator projektu i Arkadiusz Goliński, wicedyrektor ds. programowych DMK.
Forum rozpoczęło się od interesującego wystąpienia pani dr Heleny Głogowskiej. W sposób bardzo ciekawy i przejmujący mówiła o białoruskich śladach na Pomorzu. Wymieniła m.in. pamiątki po Jance Kupale, wybitnym działaczu białoruskim i klasyku białoruskiej literatury, Łukaszu Dziekuć-Malej, autorowi tłumaczenia Pisma Świętego na język białoruski czy Jance Brylu, obrońcy Gdyni,działaczowi społecznemu i tłumaczowi polskiej literatury. Poruszyła też kwestie związane z identyfikacją narodową. Przytoczyła również wiele wzruszających przykładów z życia osób, które po wojnie osiedliły się na terenach poniemieckich.

Pani redaktor Anna Sobecka, dziennikarka Polskiego Radia przedstawiła swoją przygodę z białoruską literaturą, tłumaczeniami na język polski wielu znamienitych pisarzy i poetów, m.in.: Orłowa, Bykowa, Sysa, Kozakiewicza, Janowicza, Łynkau, Łoś, Kupały, Tanka, Maciarz, Nieklajewa, Koleśnika etc. W swoim wystąpieniu zaznaczyła, że to dzięki pierwszemu zleceniu radiowemu podjęła się tłumaczeń i programów o białoruskiej literaturze. Z kolei Dominik Sowa w swoim słowie wskazywał na wartości, jakie wnoszą w kulturę ogólnonarodową przedstawiciele mniejszości. Realizując przez wiele lat audycje poświęcone tematyce mniejszościowej przekonał się w jak wielkim stopniu ubogacały one dorobek cywilizacyjny. Przywołał m.in. przykłady ze środowiska Ormian, o których wspominał mu miejscowy duszpasterz ks. dziekan Cezary Anusewicz. W kolejnej części uczestnicy forum dzielili się swoimi refleksjami. Materiał ten wyemitowany zostanie na antenie publicznej rozgłośni Polskiego radia Gdańsk.