Myślę, więc jestem kuszony – refleksje z rekolekcji

Z impetem 11 stycznia rozpoczęliśmy w DMK nowy sezon rekolekcyjny. „Walka duchowa cz.1. Myślę, więc jestem kuszony” to temat katechez wygłoszonych przez o. Mateusza Stachowskiego dla 35 osób z całej Polski, które podjęły wyzwanie rozpoznawania, nazywania i radzenia sobie z cierpieniami duchowymi i oszustwami złego, po to by być bliżej Boga i być z Nim niezależnie od uczuć czy okoliczności.

Emocje versus Słowo Boże, kroki do pokusy oraz pytanie „dlaczego wydaje się nam, że Bóg odbiera nam to, co dla nas ważne i potrzebne” – to niektóre z wątków wziętych na warsztat naszych ćwiczeń duchowych. Choć temat walki z kuszeniem i to głoszony przez egzorcystę może brzmieć mocno i srogo, to jednak atmosfera podczas katechez była harmonizowana dystansem i błyskotliwym poczuciem humoru o. Mateusza. Rytm rekolekcji, oprócz nauczań, wyznaczała także codzienna Eucharystia, jutrznia i adoracja Najświętszego Sakramentu.

Ważnym dla nas elementem rekolekcji była także, jak zawsze – wspólnota stołu. Smaczne, różnorodne, przygotowane i podane z sercem śniadania, obiady i kolacje były takim ziemskim wyrazem troski, miłości i obfitości Pan Boga do jego dzieci, które zgromadził pod naszym dachem. Nie zabrakło oczywiście świeżo upieczonych słodkości, czyli szarlotki pachnącej cynamonem. Bo przecież słodyczą jest być blisko Boga!

Co sami uczestnicy sądzą o rekolekcjach?

„Wielkie duchowe przeżycie. Bogactwo treści. Pragnienie Boga i bycia Mu posłusznym. Dziękuję.”

„Szukałem Boga przez przekrój wiedzy, a teraz wiem, że muszę, a raczej chcę wierzyć. Przełamanie bariery wiara/wiedza.”

„Przybliżają do Boga w chwilach ciemności życia. Przybliżają do słuchania słowa a nie swych emocji.”

„Teraz mam rozeznanie, że wszystkie myśli kwestionujące miłość Boga do człowieka pochodzą od złego”.

Dziękujemy drogim uczestnikom za przybycie, życzymy owoców rekolekcji i zapraszamy na kontynuację rekolekcji: „Jak się bronić przed złem?” 22-24 lutego 2019r.