Kreatywność i zabawa na Międzynarodowym spotkaniu młodzieży ze sztuką we Flecken Zechlin

Trzynaste Międzynarodowe spotkanie młodzieży ze sztuką w dniach 20. do 25. sierpnia dobiegło końca. Na zakończenie młodzi uczestnicy siedmiu narodowości zaprezentowali w czwartkowy wieczór wyniki warsztatów. Tegoroczny temat „Człowiek” został różnorodnie zinterpretowany.

Młodzież z Czech, Polski, Afganistanu, Syrii, Erytrei, Somalii i Niemiec miała niecały tydzień na zmierzenie się z tematem i kreatywną interpretację na ośmiu różnych warsztatach. Uczestnicy warsztatu tanecznego wyrazili swoje odczucia w opracowanej przez nich choreografii „Peace, Love, Union and having Fun“. Piotr Bulmann, przed rokiem sam – uczestnik programu, prowadził odbywający się po raz pierwszy warsztat.

„Poza tradycyjnymi zajęciami chcieliśmy również zaproponować coś nowego i dać nowy impuls”, mówi Uwe Flock. Osiemnastoletnia Carla Anderer z Jüterbog, która uczestniczyła w kursie Freestyle, dodała „To była świetna zabawa, ale również inne warsztaty zapowiadały się bardzo ciekawie.”

Początkowo uczestnicy mogli wybrać trzy warsztaty, w których najbardziej chcieliby uczestniczyć. „Chcieliśmy, aby grupy były maksymalnie zróżnicowane”, mówi Michael Rocher, Referent ds. Edukacji i Projektów Międzynarodowych Placówki Kształceniowej. „Szkoda byłoby, żeby w danym warsztacie uczestniczyły tylko osoby z jednego kraju.” Uczestnicy komunikowali się z powodzeniem w języku niemieckim i angielskim. „To był wspaniały tydzień, bawiliśmy się świetnie i można było zauważyć, jak z czasem grupa coraz mocniej się ze sobą zżyła – im dłużej młodzież tu przebywa, tym bardziej się integruje”, mówi Michael Rocher. (…)

Na zakończenie wystąpiła młodzież z warsztatów muzycznych, następnie wszyscy świętowali. „Bardzo mi się tutaj podobało”, mówi siedemnastoletni Million z Erytrei, który od roku mieszka w Fürstenberg/Havel. „W przyszłym roku chętnie znowu tu przyjdę”.

Uwe Flock

2muzyka 21106445_1253543811459000_858965115122488332_n

grupa taniec PL1

taniectaniec6

fuchsmusik88