Kaszubska Pielgrzymka do Ziemi Świętej

Rozpoczęły się zapisy na Jubileuszową Kaszubską Pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Odbędzie się ona w dniach 25 września – 2 października 2010 r. Dziesięć lat temu z inicjatywy prof. Brunona Synaka, ówczesnego prezesa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego , odsłonięto i poświęcono tablicę z tekstem Modlitwy Pańskiej w języku kaszubskim w bazylice Pater Noster na Górze Oliwnej w Jerozolimie. W jej odsłonięciu wzięło wówczas udział blisko pięciuset pątników z Kaszub i Pomorza.
Tegoroczna pielgrzymka do Ziemi Świętej (Izrael, Palestyna, Jordania) będzie miała charakter szczególny z uwagi na 10 rocznicę odsłonięcia i poświęcenia tablicy z „Ojcze nasz” w języku kaszubskim. To symboliczne wydarzenie podkreśliło przywiązanie Kaszubów do tradycji ojców, a także przyczyniło się do nobilitacji języka kaszubskiego.

Podczas uroczystości upamiętniających wydarzenia sprzed dekady w bazylice Pater Noster odbędzie się wspólnotowa msza święta dziękczynna za dar pracy tłumaczy Pisma Świętego na język kaszubski i za ich dokonania. Z tej okazji w tym roku zostanie też wydany przez Zarząd Główny ZKP pierwszy w historii przetłumaczony z języka oryginalnego (z greki na kaszubski) Ewangeliarz. Autorem tłumaczenia jest ceniony biblista franciszkanin, ojciec dr hab. Adam Sikora OFM. Przedsięwzięciu patronuje Zarząd Główny Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.
Nad przygotowaniami do pielgrzymki pracuje zespół koordynujący w składzie: ks. dziekan Marian Miotk, Łukasz Grzędzicki – wiceprezes Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego oraz o. Roman Zioła OFMConv. i Arkadiusz Goliński.

Plan jubileuszowej pielgrzymki został pomyślany tak, aby każdy (także ci, którzy już byli z nami na poprzednich pielgrzymkach w Ziemi Świętej) mógł „odkryć” dla siebie nowe, ciekawe miejsca biblijne. Dlatego zdecydowano się wybrać program obejmujący swoim zasięgiem nie tylko terytorium dzisiejszego Izraela i Palestyny, ale także Petrę, Amman, Madabę czy Górę Nebo leżącą w granicach Królestwa Jordanii.

Zapisy na pielgrzymkę i obsługę techniczną zapewnia Dom Pojednania i Spotkań w Gdańsku (zapisy przyjmuje Anna Mucha, tel. 58 301 57 21, kom. 609 113 117, e-mail: ania@dmk.pl). Za sprawy logistyczne odpowiadać będzie Franciszkańskie Biuro Pielgrzymkowe Patron Travel.

Załączniki do pobrania:
List do pielgrzymów
Program z informacjami
Karta zgłoszenia
Warunki uczestnictwa
Oświadczenie
Informacje praktyczne
Oświadczenie o zmianie ubezpieczyciela dla osób, które wypełniły dokumenty w styczniu i lutym br.