Europa pod lupą w Brukseli

W dniach 11-16 września br. dwudziestu młodych licealistów i studentów z Polski i Niemiec wzięło udział w w europejskim seminarium pn. „Europa pod lupą” w Brukseli, zorganizowanym przez Dom Pojednania i Spotkań i Haus am Maiberg. Podczas pobytu w Brukseli młodzież miała okazję poznać funkcjonowanie instytucji europejskich: Rady Europy, Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej. Spotkała się też z deputowanymi do Europarlamentu, a także z dziennikarzami- korespondentami polskich i niemieckich mediów w Brukseli.
Nie doszło niestety do skutku zaplanowane spotkanie z polskim Komisarzem UE Januszem Lewandowskim. Musiał on uczestniczyć w sesji plenarnej w Strasbourgu. Uczestnicy spotkali się jednak z rzeczniczką prasową Komisji Europejskiej. Podczas warsztatów poruszony został temat kryzysu finansowego na świecie i w samej Unii Europejskiej oraz znaczenie spekulantów i agencji ratingowych. Kolejnym zagadnieniem seminarium było znaczenie Polski i Niemiec a narodowych interesów w europejskich strukturach. Jeden z dni seminarium poświęcony był europeizacji polityki rolnej Unii Europejskiej na przykładzie polityki mlecznej. Młodzież spotkała się z Niemieckim Przedstawicielstwem przy UE, a także w Pomorskim Regionalnym Przedstawicielstwie przy UE.

Foto: Uczestnicy projektu

Dodatkowym smaczkiem projektu była możliwość zagłebienia się szczegóły polskiej prezydencji w Unii Europejskiej do końca 2011 roku, w tym uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych poświęconych temu wydarzeniu- pokaz audio-wizualny na reprezentacyjnym placu Brukseli- Grand Place. Seminarium prowadzili Stephan Schwieren z Haus am Maiberg oraz Jakub Garsta z DMK.

Projekt dofinansowany był przez Bundeszentrale für politische Bildung .