Ciało i dusza – rekolekcje ze św. Hildegardą

W dniach 30 września – 5 października 2023 r. w Domu Pojednania i Spotkań w Gdańsku odbyły się rekolekcje z postem św. Hildegardy, które poprowadził o. Tomasz Tęgowski z Franciszkańskiego Centrum Medycyny Klasztornej. Zamysłem rekolekcji było odzyskanie harmonii między ciałem i duszą.

W czasie rekolekcji uczestnicy mieli możliwość poznania działania bańki lekarskiej, odbywali codziennie gimnastykę, uczyli się prawidłowo oddychać, uczestniczyli w warsztatach wykonując samodzielnie sól do kąpieli stóp, wysłuchali kilku wykładów o tematyce zielarskiej i medycznej.

Każdy dzień kończył się czasem rekreacji, śpiewu i tańca, a później adoracją Najświętszego Sakramentu, by w ciszy i spokoju oraz łączności z Panem Bogiem udać się na spoczynek.

Wrażenia uczestników rekolekcji:

W ciągu kilku dni zawiązała się wspólnota, której celem było poznanie filozofii prawidłowego żywienia, funkcji życiowych naszego organizmu oraz uzdrawiania ducha poprzez modlitwę, umiejętność medytacji Słowa Bożego i ćwiczenia się w cnotach wg wskazań św. Hildegardy. Było to spotkanie różnorodnych ludzi, których łączy jedno: szukanie relacji z Bogiem w zwykłej codzienności, szukanie relacji z człowiekiem oraz szukanie utraconego.
Elżbieta

Przyjechałam po zabiegu operacyjnym. Spotkałam się tu z rodzinną, serdeczną atmosferą, wspaniałą opieką duchową i medyczną. Konferencje pełne wiedzy z zakresu fitoterapii, ziołolecznictwa i medycyny spowodowały, że wrócę ubogacona.
Jadwiga

Dostępny na miejscu bogaty księgozbiór z dziełami św. Hildegardy pozwolił znacząco poszerzyć wiedzę zarówno od strony teologicznej jak i kulinarnej. Mogliśmy w każdej wolnej chwili z niego korzystać. Znakomite posiłki przygotowane były według receptury św. Hildegardy, w pięknym otoczeniu zieleni z przestronnym patio.
Dominik

Podziwiam profesjonalizm i zaangażowanie o. Tomasza. Wszystko było rzeczowo i merytorycznie prowadzone. O. Tomasz to prawdziwy pasjonat medycyny naturalnej. Jestem wdzięczny za cenne wskazówki na temat zdrowia i pomoc w uregulowaniu ciśnienia tętniczego.
ks. Lesław, saletyn

Z rekolekcji wyjeżdżam się z poczuciem zdrowego ducha w zdrowym ciele. Z całego serca polecam zamiast kuracji w sanatorium. Nie uda się jednym zdaniem opisać dobroczynnego wpływu postu (nie mylić z głodówką!). Przybyłam, zobaczyłam, uleczyłam…
Magdalena

Na początku byłem bardzo sceptyczny znając swój organizm. Okazało się jednak, że przez wspaniałe podejście o. Tomasza, holistyczne podejście do leczenia duszy i ciała, zmieniłem swoje poglądy dotyczące diety i zyskałem nowe spojrzenie na post. O. Tomasz ma talent, którego w żaden sposób nie wolno zakopać! Nie spotkałem się jeszcze z człowiekiem, który w taki sposób realizuje pasję, będącą posługą dla nas zwykłych potrzebujących pomocy ludzi i za to jestem Mu wdzięczny.
Grzegorz

O. Tomasz to niesamowity duszpasterz, którego rekolekcje to duchowe wsparcie i praktyczna uczta wiedzy. Podczas codziennych spotkań doświadczyliśmy duchowego wzrostu, a także poprawy samopoczucia i zdrowia. Zrozumieliśmy jak ważna jest równowaga pomiędzy duchem a ciałem.
młode małżeństwo Martyna i Kamil

O. Tomasz ciało leczy ziołami, a ducha wzmacnia modlitwą i swoją poezją, która przybliża mi Boga. Oby jak najwięcej było takich rekolekcji.
Robert