25-lecie na Wyspie św. Franciszka

Uroczystą Eucharystią pod przewodnictwem ministra generalnego o. Marco Tasca z Rzymu rozpoczną się obchody 25-lecia Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów) w Gdańsku. W sobotę 15 października br. o godz. 11.00 w Kościele Świętej Trójcy nastąpi oficjalne powitanie gości. W obchodach weźmie udział ok. tysiąca osób, w tym znaczna część przyjedzie autokarami z najodleglejszych zakątków gdańskiej Prowincji. O godz. 13.00 planuje się przejazd gości na Wyspę św. Franciszka (Sobieszewo). To tam pod specjalnymi namiotami odbędą się prezentacje działalności prowadzonej przez franciszkańskie agendy. Oprócz koncertów zespołu, stoisk dzieł prowincji i loterii misyjnej w specjalnym bloku tematycznym zaprezentowana zostanie działalność Domu Pojednania i Spotkań im. św. Maksymiliana M. Kolbego.
Na Wyspie św. Franciszka zaprezentowana zostanie działalność Domu św. Maksymiliana. W punkcie informacyjnym zobaczyć będzie można wyświetlane filmy z projektów młodzieżowych. Pracownicy merytoryczni DMK odpowiedzą na wszelkie pytania związane ze specyfiką działalności. Każdy też otrzyma informator nt projektu „Wyspy św. Franciszka” i prowadzonych przez DMK programów.

Ważną częścią wspólnego świętowania na Wyspie będą prezentacje na scenie głównej. Franciszkanie i przyjaciele zakonu zobaczą m.in. efekty działalności Domu św. Maksymiliana przygotowane przez młodzież z Powiatowego Zespołu Placówek Oświatowo-Wychowawczych w Wejherowie. Wejherowska placówka jest stałym partnerem DMK w programach międzynarodowych. Młodzież pod kierunkiem pani wicedyrektor Marioli Błaszczuk kilka razy w roku uczestniczy w międzynarodowych wymianach przygotowanych przez kadrę DMK.

W programie m.in.:

· Antonina Czoska – „Laugh” z repertuaru Natalie Cole

· Antonina Czoska, Klaudia Kułakowska, Iwona Gaffke – „Goodnight sweetheart” – „Hallelujah – Hallelujah” (wersja ze Shreka)

· Barbara Bobkowska – „Ave Maria” z repertuaru Beyonce Knowles

· Występ zespołu Monika & DeTe – „Nie chcę wiedzieć”

· Występ zespołu tanecznego z PZPOW w Wejherowie: Hip-hop (2 występy po 3 minuty)

· Prezentacja projektów: Flecken-Zechlin, My beautiful Baltic, Prawa Człowieka na wojnie, Warsztaty Taneczne w Gdańsku, Warsztaty Kulinarne w Perigoeux, Music meets Culture, Europa pod Lupą.

· Rozstrzygnięcie wojewódzkiego konkursu Maksymiliana Marii Kolbego – XXV lat istnienia Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Gdańsku – Andrzej Byczkowski, dyrektor PZPOW i o. Roman Zioła, dyrektor DMK