Kultura

Działania w zakresie programu kulturalnego  są ważnym elementem naszej działalności. Głównym partnerem w realizacji zadań w tym zakresie jest Klasztor Barci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów) w Gdańsku. W Kościele pw. Św. Trójcy corocznie przeprowadzamy cykliczne przedsięwzięcia, takie jak: koncerty z cyklu „Kolędują u Franciszkanów” (6 stycznia), czy spotkania międzyreligijne „Asyż w Gdańsku”. Wspieramy także restaurację drugiej co do wielkości gotyckiej świątyni w Gdańsku – Kościoła Św. Trójcy.

Kolędy u Franciszkanów

Już tradycją stało się wielkie kolędowanie w kościele franciszkanów w Gdańsku. Nie tylko ciesząca się uznaniem szopka, ale wspaniałe koncerty kolęd przybliżają i popularyzują wśród gdańszczan tradycję muzyczną świąt Bożego Narodzenia. W roku 2006 odbył się koncert kolęd Rodziny Pospieszalskich. Był to pierwszy koncert kolęd znanej w całej Polsce muzykującej rodziny. W kościele Św. Trójcy zebrało się wówczas blisko 1500 osób. Wydarzenie to mocno zaznaczyło się na mapie kulturowej Gdańska. Podczas koncertu zapoczątkowano także zbiórkę datków na renowację kościoła Św. Trójcy. W roku 2007 wystąpiła Arka Noego. Na koncert przybyło blisko 2000 osób. Dzięki mecenasom wejściówki i tym razem były bezpłatne. Kontynuowano zbiórkę datków na rzecz renowacji świątyni. Dzięki dotychczas zebranym środkom w końcu roku 2007 dofinansowano odrestaurowanie zabytkowych stalli. W roku 2008 kolędowaliśmy ze znanym zespołem New Life ‘m i wokalistką Natalią Niemen wraz z Mate.o. Artyści ci są cenionymi wykonawcami, jednymi z kręgu najlepszych uprawiających tzw. gatunek muzyki chrześcijańskiej. Na swoim koncie mają szereg płyt, nagrań radiowych i telewizyjnych. Zebrane dobrowolne datki podczas koncertu przeznaczone zostaną na odbudowanie barokowej balustrady oddzielającej prezbiterium od korpusu głównego świątyni.

Gdańszczanie Janowi Pawłowi II

Co roku spotykamy się w rocznicę śmierci Wielkiego Polaka – Jana Pawła II. Cykl naszych spotkań nazwaliśmy „Gdańszcanie w hołdzie Janowi Pawłowi II”. Do wzięcia udziału w nich zachęcamy szczególnie młodzież. Pragniemy tym samym przypominać zapoczątkowany przez Papieża Polaka dialog z młodzieżą. Pierwszy z koncertów odbył się w kwietniu 2006 r. W pierwszą rocznicę śmierci Jana Pawła II piętnastoosobowy chór złożony z aktorów, studentów oraz muzyków Teatru Muzycznego i Teatru Wybrzeże zaprezentował w Kościele Św. Trójcy koncert pn. „Błogosławieni”.

Autorką i pomysłodawczynią widowiska była Renata Goławska. Przedstawienie wzbogacono wierszami ks. Jana Twardowskiego i Romana Brandstaettera. W 2007 r. nasze zaproszenie przyjęli członkowie zespołu TGD oraz Mieczysław Szcześniak. Wybrane fragmenty homilii JP II skierowane do mieszkańców Pomorza czytał ceniony gdański aktor Mirosław Baka. Każdy z koncertów przyciągnął blisko półtoratysięczną widownię. W roku 2008 zaprosiliśmy jeden z najlepszych polskich zespołów uprawiających muzykę chrześcijańską – 2Tm2,3. Tym razem zespół zaprezentuje się w poszerzonym składzie z sekcjami instrumentów smyczkowych i dętych. Muzyka i słowa nawiązują do przesłania Jana Pawła II. Korespondują też z dziedzictwem, jakie w swojej spuściźnie przekazał szczególnie ludziom młodym Nasz Papież. Osobliwie wszystkim tym, którzy dzisiaj zaliczają się do tzw. pokolenia JPII.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress