Wiosenna edycja Programu Study Tours to Poland w DMK

30 maja 2017
autor:

Wiosenna edycja Programu Study Tours to Poland w DMK

Wiosenna edycja Programu Study Tours to Poland w Domu Pojednania i Spotkań im. Św. Maksymiliana M. Kolbego w Gdańsku odbyła się w dniach 16 - 26 maja br. W ramach programu gościliśmy studentów z czterech krajów: Mołdawia, Białoruś, Rosja i Ukraina. Grupa dobrała się wyjątkowo przyjazna, inteligentna i punktualna. Z pierwszych dni wizyty wspólnie wybudowaliśmy rodzinną atmosferę, w której każdy czuł się jak w domu. Wszystko to sprzyjało pozytywnemu rozwojowi oraz osiągnięciu postawionych celów projektu na wysokim poziomie. W ramach dziesięciu dni programowych mieliśmy okazję poznać polską rzeczywistość z każdej strony: edukacja, polityka, samorząd, kultura, historia.

Spotkaliśmy się z administracją i zwiedziliśmy mieszczącą się w Oliwie Szkołę Specjalną dla Niepełnosprawnych im. Matki Teresy z Kalkuty. Uczestnicy zostali oprowadzeni po klasach szkoły, pokazano im prace introligatorskie, prace artystyczne, przyrządzanie posiłków wykonywane przez uczniów szkoły. Na Uniwersytecie Gdańskim studenci mieli okazję zobaczyć uczelnię oraz posłuchać wykładu o historii Polski Prof. Cezarego Obrachta-Prondzyńskiego, dyrektora Instytutu Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa UG. Na Politechnice Gdańskiej uczestnicy dowiedzieli się o możliwości podjęcia studiów I oraz II stopnia, o współpracy z zagranicą oraz o projektach realizowanych przez uniwersytet.

Tematyka dotycząca samorządu terytorialnego  została poruszona na spotkaniach z prezydentem miasta Gdańska Pawłem Adamowiczem,  burmistrzem Pruszcza Gdańskiego - Januszem Wróblem oraz podczas dyskusji z prezesem Zakładu Komunikacji Miejskiej Maciejem Lisickim. Bardzo owocne i interesujące dla uczestników było spotkanie z Łukaszem Grzędzickim - dyrektorem Kancelarii Sejmiku Województwa Pomorskiego. Łukasz Grzędzicki w sposób prosty i dostępny wyjaśnił zasady funkcjonowania polskiej samorządności po zmianach ustrojowych oraz opowiedział o procesie decentralizacji. Lech Wałęsa, Ikona „Solidarności”, były prezydent RP i Laureat pokojowego Nobla barwnie przedstawił polską drogę do wolności oraz rolę jaką w niej odegrała Solidarność, m.in. poruszone zostały tematy związane z bieżącą polityką Polski i Unii Europejskie. Interesującym wydarzeniem był udział w swoistej lekcji historii i demokracji w Europejskim Centrum Solidarności. Blok poświęcony wolności słowa pozwolił młodzieży na zapoznanie się z funkcjonowaniem mediów w Polsce i ich rolą w demokracji. W programie m.in. odbyła się wizyta w Radiu Gdańsk i  Dzienniku Bałtyckim.Wszystkie spotkania wedle młodzieży były treściwe i bardzo interesujące. Młodzież aktywnie uczestniczyli w dyskusjach zadając pytania.

Wolny od spotkań czas poświęciliśmy na zwiedzanie zamku krzyżackiego w Malborku, muzeów w Trójmieście, na poznawanie kultury i historii, zwiedziliśmy Westerplatte, Park Naukowo-Technologiczny "EXPERYMENT" w Gdyni oraz byliśmy na koncercie w Filharmonii Bałtyckiej.

Dzień podsumowujący wizytę spędziliśmy we Wdzydzach Kiszewskich w Muzeum-Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich. Uczestnicy mieli okazję zmierzyć się z wyzwaniem zrobienia wyrobów glinianych, ze sztuką malowania na szkle. W rezultacie każdy miał co najmniej dwie pamiątki z Polski zrobione własnoręcznie. Po obiedzie zorganizowaliśmy przejażdżkę statkiem po jeziorze oraz zabawę na rowerach wodnych. Ewaluację pobytu poprowadziliśmy podczas grillowania, a po powrocie do DMK rozdaliśmy certyfikaty oraz wypełniliśmy ankiety podsumowujące wizytę.

  Mavile Ablaieva koordynator projektu Dom Pojednania i Spotkań im. Św. Maksymiliana M. Kolbego w Gdańsku ul. Świętej Trójcy 4 80-822 Gdańsk tel: 791221119 e-mail: mavile@dmk.pl
stp1 stp2 stp3 stp4

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress